Jak se zbavit komárů

Ne všichni komáři jsou škůdci, kteří potřebují být vyhubeni. Známé obří létající mraky se skládají téměř ze 100 procent “vegetariánských“ mužů” a jsou proto zcela neškodná vůči lidem a zvířatům. Jen samice bodají, protože potřebují bílkoviny pro snášení vajíček.
Tvrzení, že jsou zvláště přitahováni k sladké krvi, není správné. Nezáleží ani na tom, zda zapnete nebo vypnete osvětlení v bytě, protože jsou primárně přitahováni k teplu. Jako další věc, která přitahuje tyto škůdce, je tělesný zápach a výdech oxidu uhličitého.
 přisátý komár
Prevence
Nejlepším způsobem, jak eliminovat komáry, je vyhnout se jim. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, znamená nemít na zahradě či terase jakýkoliv druh vodní plochy. Nenechávejte žádné nádoby stát kolem, protože mohou sbírat dešťovou vodu. Pokud jste je nemohli zastavit při kladení vajíček, je prospěšné bojovat proti larvám. Stovky z nich se shromažďují ve vodě a stovky jich je také možné zničit.
repelent proti hmyzu
Buď vsadíte na speciální přípravky z hobby prodejen, nebo nakapejte na vodní povrch v sudu s vodou několik kapek oleje na vaření nebo mýdla. Larvy již nemohou zůstat na vodní hladině, nemohou dýchat a utopí se. Pro účely ochrany životního prostředí by měl být detergent biologicky odbouratelný.
V zahradním jezírku byste se měli zdržet nalití oleje, protože byste zabili i jiný užitečný hmyz. Spíše se zaměřte na ryby nebo jiná hmyzožravá stvoření, jako jsou vážky nebo vodní brouci. Dokonce i vodní proud může pomoci, vodní plocha je neustále v pohybu a pro samice je kladení vajíček obtížné.

Používejte správná ochranná opatření

Pokud jste nezabránili ani vzniku larev, vyhněte se bodnutí. Jednoduchá metoda je mít na sobě světlé volné oděvy. Tmavé tkaniny přitahují komáry a mohou snadno proniknout přes těsné oblečení. Měli byste také nosit dlouhé kalhoty. V létě s horkými teplotami to samozřejmě stojí spoustu překonání.
Klimatizace nebo ventilátory pomáhají v domě či apartmánu. Sítem většina hmyzu také neprojde. Každý, kdo už byl zasažen, by se měl co nejméně škrábat. Chladicí prostředky z lékárny poskytují úlevu. Repelenty aplikované na pokožku pokrývají tělo vůní, a tak oklamávají hmyz. Dokonce i přírodní vůně mohou zabránit bodnutím, ale účinek je různý.

S vůní proti útoku

Komáři jsou velmi citlivá zvířata. Jedna vůně je přitahuje, druhá je odpuzuje. Zvláště svůdné pro ně jsou sladké, květinové parfémy a náš pot, nebo kyselina mléčná vytvořena během pocení. Pokud se často budete sprchovat a vyvarujete se vonných deodorantů a parfémů, budete méně častěji pobodání. Z vonných svíček nebo olejů, které voní a odpuzují, jsou to například citron, eukalyptus, santalové dřevo, skořice, cedr nebo kafr.

Rostliny proti komárům

Rajčata v květináčích na terase nebo balkoně odrazí škůdce. Nejúčinnější je však olej z rajčat, například parfém. Ale i jiné rostliny mohou pomoci ochránit vás. Jsou to například meduňka, levandule, ořešák, šalvěj a máta peprná.