K čemu potřebujete algicid

Řasy dokážou potrápit každého akvaristu a majitele vířivek, vnitřních i venkovních bazénů a menších stojatých vodních rezervoárů, jako jsou např. zahradní jezírka. Jsou to jednobuněčné i mnohobuněčné organismy, které se v přírodě přirozeně vyskytují všude tam, kde mají k rozmnožování vhodné podmínky, především denní (nebo i umělé) světlo, teplotu v rozmezí zhruba od +5 do + 40 stupňů Celsia a dostatek živin, jejichž převahu tvoří organický materiál s obsahem dusíku, tedy v praxi např. odpadní látky metabolismu živočichů i rostlin. V akváriu a v bazénech to jsou hlavně výkaly ryb a odumřelé části lidských tkání, jako jsou vlasy, chlupy, šupinky kůže a kožní maz.

venkovní bazén

Dostatek potravy mají řasy i v přírodě, tam jejich výskyt ovšem reguluje přirozený samočisticí proces vodních toků i pevniny vzhledem k tomu, že jsou ideální potravou pro řadu živočichů. Tohoto jevu také využívají některé přírodní vodní biotopy, kde na velké ploše dochází k tomuto procesu v oddělených mělkých ostrůvcích a lagunách.

Problematická situace však nastává ve stojaté vodě menšího objemu, což jsou právě kromě akvárií hlavně zahradní bazény. Tam na řasy platí speciální přípravky, označované souhrnným názvem Algicid. Přidává se do bazénu jako součást bazénové chemie vždy po kontrole pH bazénové vody. Ta musí být v přesném rozmezí, aby přípravek působil optimálně.

kapka na hladině

Řasy odstraní vločkovač a vysavač

Algicidní přípravky spolehlivě řasy usmrtí a ty se pak vznáší ve vodě jako odpad. Jsou však natolik drobné, že mohou vytvořit mléčný nebo zelený zákal. Ten se odstraní tzv. vločkovačem, což je chemická látka, která mikroskopické částečky na sebe naváže a tím vytvoří větší celky – vločky. Vločky pak usedají na dno a odtud se odsají bazénovým vysavačem, a část se jich usadí v křemičitém písku, případně zeolitu uvnitř bazénové filtrace.