Očkování proti chřipce může zachránit život

Každým rokem lékaři varují před nebezpečnou chřipkou, která může i zabít. Lidé však stále tuto zákeřnou chorobu podceňují a myslí si, že to nějak přejdou. Ona přeci zase odejde. S velkou pravděpodobností odejde, ale může vám zanechat nějaké nepříjemné následky. Je tedy rozhodně rozumnější se chránit tak, abychom ji vůbec nedostali. Existují dvě ochrany.
1)      Žít v naprosto sterilním prostředí– to je už na první pohled nesmysl.
2)      Nechat se očkovat– dobrý nápad, který oceníte v době, kdy kolem vás bude bezpočet prskajících a opuchlých lidí a vy budete stále fit.
nemocná se sirupem
Nejlepším obdobím na očkování proti chřipce je začátek podzimu. Až chřipková epidemie vypukne, už bude na všechno pozdě. Dospělí a děti od šesti let jsou chráněni asi za čtrnáct dní od podání vakcíny. Ta je účinná půl roku až celý jeden rok. Záleží určitě i na tom, jak moc virus za tu dobu zmutoval. Očkování není bolestivé, jen se může v místě vpichu objevit slabá reakce, kdy místo zarudne. Může se objevit i malá boulička. Vše ale odezní.
·        Jestliže máte několik dní po podání slabou vodnatou rýmu, mírně zvýšenou teplotu nebo jiný slabý projev chřipky, pak máte jistotu, že vakcína působí tak, jak má.
·         Tělo totiž touto reakcí ukazuje, že si právě vytváří protilátky.
očkování do ramene

Nebezpečné komplikace

Co vlastně způsobuje, že je chřipka tak nebezpečná? Samotný virus není tak zákeřný, jako komplikace, které se k němu mohou přidat.
o   K nemoci se může připojit chřipkový zápal plic.
I při včasné intenzivní péči na tento projev umírá dokonce polovina pacientů.
Přidat se může i zánět srdečního svalu, zánět mozku nebo mozkových blan. Přesto, že komplikovaná chřipka odezní, může za sebou nechat pozůstatky v podobě trvalých následků. Chřipka je nebezpečnější o to více, že je snadno přenosná. Stačí jeden nemocný ráno v autobuse a už se řady nemocných rozrůstají geometrickou řadou.