Proč nepodceňovat revize hromosvodů

Když se zeptáte dětí školního věku, co je to hromosvod, pravděpodobně vám dokážou správně odpovědět. Aby tento výrobek mohl plnit dobře svůj účel, měl by být pravidelně prohlížen odborníkem – revidován.

blesky na nebi

Kde a jak často

Veřejné a komerční objekty – zde se musí provádět revize povinně, je to dáno regulemi zákona a revidování by mělo být prováděno vždy s odstupem maximálně tří let. Je to z toho důvodu, že je v těchto místech vyšší pravděpodobnost úrazu osob při jejich vyšším počtu ve srovnání s běžnou městskou či venkovskou zástavbou.

duha po dešti

Zvýšené požární nebezpečí – zvláště nebezpečné je podcenit cenu revize hromosvodů a její četnost u průmyslových staveb a obecně v prostředí, kde je vyšší nebezpečí výskytu požáru nebo výbuchu. Patří sem například kotelny, spalovny, chladicí systémy, plynové zásobníky, výrobní provozy zpracování plastů a dřeva, chemičky, papírenský průmysl, skladovací prostory zboží v logistice atd.

Běžná bytová a domovní zástavba – tam je doporučováno provádět revize hromosvodů v intervalu jednou za pět let. Revize mohou odhalit skryté vady materiálu, korozi, mechanické poškození povětrnostními vlivy nebo vandalismem.

Proč se vlastně provádí revize tak často

První důvod je jasný asi každému – naše vlastní zdraví a životy. Přece jen je lepší věnovat se v poklidu prevenci, než řešit závažný problém, když už je pozdě. To samé platí i o našem životním stylu – kdo věnuje větší pozornost pravidelnému pohybu, kvalitní zdravé stravě a kdo se vyhýbá stresu, ten pak méně navštěvuje lékaře a žije spokojenějším životem.

Druhým důvodem pravidelných revizí hromosvodů i elektro rozvodů jsou pojistné smlouvy uzavřené ve vztahu k tomuto majetku. Pojišťovna bude tyto úkony vyžadovat, pokud by mělo dojít k pojistnému plnění – nelze se tomu divit, pojišťováci nejsou hloupí a také se musí sami nějak „jistit“.