Sladká, ale zdravá!

Nejen při hubnutí, ale i v rámci zdravého stravování řešíme problematiku slazení. Nejlepší je asi si na sladkou chuť nezvykat, nesladit vůbec. Ono se to lehko řekne! Jenže některé oblíbené nápoje a pokrmy prostě sladké být mají! Pokud se jich nehodláme nadobro zříkat, chceme je osladit zdravě. Čím? Použít tradiční řepný cukr v menším množství, cukr hnědý, cukr třtinový nebo využít pomoci umělých sladidel? Když je doma po ruce stévie, není co řešit!lístky stévie

Protože je velice sladká, nazýváme jí také „medové lístky“ nebo „sladké tráva“. Ale sladkou chutí její podoba s cukrem či umělými sladidly končí!

  • Nemá téměř žádné kalorie, takže se po ní nepřibírá. Navíc podporuje dobré trávení a snižuje pocit hladu. A to není vše. Snižuje i chuť na alkohol a tabák, pomáhá tedy i při léčení závislostí.
  • Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je tedy velmi dobrou (přírodní, “nechemickou“) volbou pro diabetiky.
  • Sladímnohem více než cukr. Odborníci uvádí, že rostlinné glykosidy rebaudiosid a steviosid jsou v čisté formě až 300krát sladší než běžně používaný cukr. V listech je to o něco méně, ovšem k oslazení konvičky čaje stačí pouze jeden lísteček.
  • Není jen sladidlem, ale také léčivou bylinou. První informace o ní máme od paraguayských indiánů. Pomáhá při únavě, hojení ran, proti zubnímu kazu, je účinným bojovníkem proti virům, bakteriím a plísním.
  • Obsahuje řadu vitamínů (A, B, C, E, K, P), minerálů (vápník, hořčík, křemík, fosfor, železo) a antioxidantů
  • Dá se používat čerstvá, sušená, ve formě prášku, tablet i roztoku. Umožňuje tedy osladit všechny nápoje a pokrmy dle chuti.

sazeničky bylinek

Stévii sladkou(Stevia Rebaudian) můžeme pěstovat doma v květináči. Jde o rostlinu, jejímž původním domovem jsou subtropy, má tedy ráda hodně tepla a světla. Vybereme jí světlé stanoviště, kde je teplota nad 20 °C. Při teplotě pod 10 °C vadne a zastavuje růst. Potřebuje kyselejší substrát a dostatečnou drenážní vrstvu. Zaléváme pravidelně, ale přiměřeně. Do květináče sázíme vždy jen jednu rostlinku, vyroste cca do výšky cca 75 centimetrů. V letních měsících ji můžeme umístit do zahrady, na balkon, terasu nebo alespoň venkovní parapet. Na letním stanovišti by nemělo být příliš větrno!