Zipy různých typů a barev pro každého

V roce 1917 si ho vynálezce nechal patentovat. Už v předchozím století se objevily první průkopníci na stejném principu, ale jejich použití se nerealizovalo, protože nebyly tak funkční, jak se očekávalo. Teprve Gideon Sundback zipy upravil tak, že šli snadno zapínat, neprofukovaly a nebyla vidět vrstva pod zipem. Původně se vžil název zdrhovadlo a název zipper (zip) vznikl později podle typického a nezaměnitelného zvuku, který zip při rozepínání a zapínání vydává.stany v přírodě
První rozšířené použití zipů přišlo v první světové válce, kdy se začaly objevovat na oblečení a výbavě amerických vojáků. Brzy se ovšem přišlo na to, že se díky zipům snadno zapínají boty a že jsou zipy mnohem vhodnější než knoflíky na oblečení pro děti.
Největšími producenty zipů jsou Japonsko a Čína. I přes další možnosti zapínání (háčky, šňůrky, suchý zip, patentky), jsou zipy velice rozšířené a nenahraditelné. Nejvíce je nakupují výrobci oblečení, obuvi a sportovního vybavení. V menší míře je potřebují lidé do domácnosti pro zájmové šití oblečení a dekoračního textilu a pro výměnu nefunkčního zipu za nový. Proto je dobré o zipech něco vědět.
V našem internetovém obchodě textilní galanterie Prima obchod zipy najdete v mnoha druzích a barevných variantách.
• Dělitelné zipy, které se po rozepnutí oddělí na dva díly jsou využité například pro bundy, mikiny, vesty, spacáky.
• Nedělitelné zipy zůstanou po rozepnutí ve spodní části spojené. Jsou vhodné pro batohy, tašky, poklopce, potahy na polštáře, kapsy, sukně.
• Obousměrné zipy mají dva jezdce, kteří se nezávislé pohybují a otvírají i zavírají z obou stran.
• Oboustranné zipy mají jednoho jezdce, ten jde ale otvírat jak z vnější, tak z vnitřní strany, jako je tomu třeba u stanů.
• Skryté zipy mají splynou s oděvem. Používají se například na společenské šaty.
• Některé zipy jsou vodotěsné, což se uplatní na batohy, sportovní a vojenské oblečení.taška s bočními zipy
Podle použitého materiálu dělíme zipy na:
• Mosazné (kovové), které fungují zároveň jako nápadná ozdoba. Často jsou na sportovním oblečení a na botách.
• Plastové spirálové, které jsou používány pro zipy, které se prodávají v metráži a dají se ustřihnout na míru a přidají se ukončovací části a jezdec.
• Plastové kostěné zipy tvoří plastové zoubky jednotlivě připevněné na dvou pruzích látky v různých délkách, dle potřeby.