Tour de France a její barevné dresy

Nenajdete mezi fanoušky sportu (pravděpodobně i napříč „spektry“) takového, kterému by nic neříkalo spojení Tour de France. Nejslavnější závod cyklistického sportu se letos koná již po 116. a přesto, že prošel mnohými změnami, je stále považován za nejprestižnější a zároveň nejnáročnější.
závod tour de france
Jak vyplývá z názvu, vedou trasy většiny etap přes území Francie. Tradičně se ale startuje v některé ze sousedních zemí, čímž organizátoři přispívají k zatraktivnění tohoto sportu. Jedná se o etapový závod, který trvá tři týdny. Přesněji řečeno urazí jezdci během 23 dní asi 3 500 kilometrů. Charakter jednotlivých úseků se mění s profilem okolní krajiny. Základními typy jsou pak tzv. časovky (jezdci vyrážejí jednotlivě a snaží se ujet danou vzdálenost v co nejrychlejším čase sami za sebe), rovinaté pasáže (s hromadným startem, kdy si závodníci týmů z pravidla pomáhají) a horské (někdy přezdívané královské – cyklisté musí vystoupat do „závratných“ výšek).

Žlutý dres

V rámci celých tří týdnů se bojuje samozřejmě o celkové pořadí. Jezdec, který mu momentálně vévodí, má právo oblékat symbol nejprestižnější – žlutý dres. Často se o jeho konečném majiteli rozhoduje právě v horách a časovkách. Dovézt tento trikot až na Champs Elysées znamená zapsat se do historie.

Puntíkovaný trikot

            Nehodnotí se však pouze celkové pořadí. Dres plný rudých puntíků obléká ten jezdec, který dokáže získat nejvíce bodů na tzv. horských prémiích. Ty jsou na trati rozmístěny na vrcholech prudkých kopců.
jízda z kopce

Zelený trikot

            Dojezdy etap bývají ozdobeny tzv. spurty, kdy jezdci dojíždějí a z čela pelotonu se „utrhne“ skupinka těch, kteří i po stovkách kilometrů mají nejvíce sil a soupeří o triumf. Přesto, že tito borci nasbírají často více etapových vavřínů než jiní, nesahají po žlutém dresu, nebo´t jsou trénování na rychlost a v dojezdech horských etap ztrácejí.

Bílý trikot

            Bílá barva je symbolem pro nejúspěšnějšího z mladíků. Jezdci do 26 let většinou nemají ambice na celkový triumf, ale i tak mají oč bojovat. V podstatě se totiž jedná o titul z Tour v této věkové kategorii.