Kdy se vyplatí v mobilním domě tepelné čerpadlo


Chcete-li vytápět mobilní dům, určený pro celoroční bydlení, máte několik možností. Záměrně z nich vybereme jen dvě, které jsou nejvýhodnější z hlediska provozních nákladů, a sice topení dřevem v krbu či krbových kamnech, a tepelné čerpadlo v Olomouci. Ostatní topné systémy, jako jsou elektrické přímotopy nebo plynový kotel, vyřazujeme ze hry již na začátku, vzhledem k finančně nákladnému provozu.

velkokapacitní tepelné čerpadlo

Kdy je výhodnější pořídit tepelné čerpadlo a dát mu přednost před krbovými kamny?

Nejste schopni zvládnout práci s přípravou palivového dřeva

Co naplat, i když vám přivezou palivové dřevo již nařezané a naštípané, musíte jej někam uložit, musíte s ním v průběhu zimy manipulovat, musíte s ním přitápět, musíte také nad tím přemýšlet, zda není zrovna nutné do krbu přiložit, zda náhodou oheň nevyhasl atp. Zároveň musíte někam odnášet dřevitý popel, a to vám zabere jistý čas a sebere energii. Problematické to může být například v noci, kdy silně mrzne, a do rána oheň vyhasne, čímž se teplota v místnosti sníží třeba až na deset stupňů Celsia. Tehdy se vyplatí přemýšlet nad tepelným čerpadlem, protože toto vše v jeho případě odpadá.

tepelné čerpadlo v domě

Jste pracovně příliš vytíženi

Pokud nemáte v zimě mnoho času nazbyt, trávíte spoustu hodin v zaměstnání, anebo se i z jiných důvodů pohybujete mimo domov, mohlo by vám vadit, kdybyste museli ještě další hodinu nebo několik hodin vyšetřit na přípravu palivového dřeva a zatápění v krbu. Tepelné čerpadlo nevyžaduje při vytápění v podstatě téměř žádnou vaši aktivní účast.

Nevadí vám vyšší pořizovací náklady

Jednou z mála nevýhod tepelných čerpadel je jejich pořizovací cena. Samotné náklady na provoz jsou ovšem poměrně nízké, uvádí se, že až tři čtvrtiny tepla jsou odčerpány z venkovního prostředí a pouhá jedna čtvrtina podílu ohřevu při vytápění připadá na elektrickou energii ze sítě, s tím, že lze využít výhodné sazby tzv. „nočního proudu“.