Peníze vs. člověk

V době téměř celosvětové finanční krize je otázka peněz v průměrných rodinách doslova klíčová. Zprávy o nejaktuálnějších událostech na finančních trzích doslova nadzvedávají ze židle nejednoho občana s otázkou, jak tohle vše dopadne.

Peníze, zdánlivě banální slovo, které má nespočet významů. Významů ke konkrétním lidem, k reálným lidem, kteří den co den řeší otázku budoucnosti nejen dnů nadcházejících, ale i vzdálenějších let. A dovolím si říct, že právě tato skupina patří k těm šťastnějším. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají čím dál víc a kam se ale dají až rozevřít je otázkou budoucnosti.

Dvě práce se stává nutností. Nedávno kolem mě proběhla zpráva, že údajně jakýsi politik doporučoval práci navíc, jako řešení současných problémů. Jistě i to je možnost řešení, ovšem podle zcela mého názoru je i druhá možnost.

finanční kalkulačka

Vezměme si příklad z průměrného občana, se slušným zázemím a průměrným výdělkem. Nedávno jsem byl svědkem situace, kdy v jednom nejmenovaném obchodním řetězci měli akci na banány. 1 kg, za 10,- Kč. „No nekup to, když je to tak levný!“. Jistě jsme národ, a to si přiznejme, ujíždějící na slevových akcích a v tomto směru vedeme jasně celosvětová měřítka. Ale dvojice manželů nad vyskládanými žlutými banány mě přiměla k zamyšlení. „Vezmeme aspoň tři kila“ nadhodil pán a paní, skládající zmíněné zboží do nákupního vozíku se jen letmo zeptala, „ a co s tím budeme dělat?“. Odpověď tázaného mě doslova otevřela oči. „ No nevím, když tak to vyhodíme!“.

Opravdu v tu chvíli se můžeme bavit o začínající chudobě? Nemyslím si. Proč raději naše plánované přebytky neposlouží opravdu těm potřebným, matkám- mužům samoživitelům, důchodcům pobírající nezaslouženou almužnu a v neposlední řadě i lidem prchajícím před válkou?

úspora peněz

Jistě, ceny potravin, služeb a všeho dalšího letí vzhůru, ale naší první myšlenkou by mělo být, zdali opravdu potřebujeme nakupovat i to, co nakonec skončí v kontejneru. Netvrdím, že se všichni budeme mít lépe a krizi tímto společně zažehnáme. Peníze byly, jsou a vždy budou pro většinu z nás nedostatkovou komoditou. Ale uvědomit si, co opravdu potřebujeme a co je dopředu odsouzeno na skládku je ten nejmenší krok, který si můžeme dovolit, jak si přilepšit náš rodinný rozpočet.