ZIMNÍ HOSTINA PRO SÝKORKY

Tito drobní malí pěvci se živí převážně hmyzem a právě proto, mohou mít v zimě problémy s nalézáním potravy. Proto jsou právě sýkorky častým návštěvníkem našich krmítek.

sýkorka

Zde, se můžete dozvědět, že si sýkorky rády pochutnají na různých semínkách, zejména, těch slunečnicových. Také na ořechách, nebo lojové kouli. Lojové koule i různé přikrmovací směsi se dají zakoupit v každém zverimexu. Můžete vyzkoušet i čerstvá jablka. Do krmítek rozhodně nepatří zbytky z kuchyně, ani čerstvé slané pečivo a chleba, ptáčci by mohli po požití těchto potravin i uhynout.

Jak by mělo vypadat správné krmítko? Aby se všichni malí návštěvníci do krmítka vešli, mělo by být dostatečně prostorné, nejlepší je krmítko dřevěné, ptákům na něm nekloužou drápky a je jim příjemné. Střecha krmítka musí mít dostatečný přesah, aby dobře chránila před vlhkostí. Dno je také dobré opatřit nějakou ohrádkou, aby potrava zbytečně nepadala na zem.

pták

Sýkorek je na světě 45 druhů, a obývají Evropu, Asii, Afriku i Severní Ameriku. U nás, ale máme jen 6 druhů. Nejznámější jsou asi sýkora koňadra a sýkora modřinka. Sýkorky se živý hmyzem a za rok je jedna rodina sýkorek schopna ulovit, až 150 kilogramů hmyzu. Zahrádkáři se tak mohou radovat, že jim tito ptáčci likvidují nepříjemný hmyz ze zahrádce. Sýkorky mají kolem deseti mláďat a krmí je v průměru 400 krát denně.

Sýkora koňadra
Je největší z našich sýkorek, dosahuje až 14 cm délky. Nejraději má světlé lesy, parky a zahrady. Koňadry jsou velmi vynalézavé, například dokáží napodobovat různé hlasy jiných ptačích druhů. V Anglii, se dříve stavěly lahve s mlékem brzy ráno přede dveře, a koňadry se naučily proklovat hliníkové víčko a pochutnávat si na smetaně.

Sýkora modřinka
Další známou sýkorkou je sýkora modřinka. Je středně velká a poměrně často se u nás vyskytuje. Nejznámější je modré zbarvení temene hlavy u samečků. Modřince se líbí v listnatých hájích, v parcích i zahradách a v blízkosti lidských obydlí. V České republice je modřinka stálá, většina z nich zde žije i přes zimu.

krmítko

Sýkora parukářka
Parukářka je o něco málo menší, dorůstá asi 12-13 cm, a je výrazná především chocholkou na hlavě. Žije převážně v jehličnatých lesích, upřednostňuje smrkové a borové.