Při nákupu osobního auta uvažujte ekonomicky

Vlastnictví vozidla bez viditelného cíle a smyslu je u některých lidí rozhodujícím měřítkem úspěchu ve společnosti, přitom si mnohdy neuvědomují, že to podstatné, co se skutečně počítá, je vlastní vnitřní sebevědomí. Chcete-li pochroumané sebevědomí napravit tím, že si koupíte vůz, pak se vám to rozhodně nepodaří.

provoz na silnici

Vlastnictví automobilu je natolik závažným rozhodnutím, že se vyplatí uvažovat zejména ekonomicky, nikoli povrchně a naivně. Měli byste mít jasno v tom, zda se vám vůbec finančně vyplatí, a zda jej využijete. Kupříkladu člověk, který žije sám, bez partnerky a dětí, dojíždí do práce městskou dopravou a nakupuje převážně v e-shopech, auto potřebuje pouze pro volný čas. A pokud jej tráví většinou ve městě a tu a tam, dvakrát do měsíce vyráží o víkendech třeba na hory, vystačí s pronajatým autem z půjčovny aut v Praze Autopujcovna-milan.cz.

auta na dálnici

I kdybyste si pronajímali auto každý měsíc na pět dnů, vyjde vás to levněji, než vlastnictví, provoz a údržba vlastního auta, ať už se jedná o ojetinu nebo nové vozidlo. Do vašich výdajů musíte započítat povinné ručení, dálniční známky, kontroly STK, výměny oleje a dalších kapalin, pneumatik a případně náhradních dílů a také řešení mimořádných událostí, což se vztahuje zejména na automobily staršího data výroby.

Jistou roli tu také hraje psychologie. Každý vlastník auta má neustále v hlavě určité pochybnosti, zda je vůz v dobrém technickém stavu, zda není nutné vyměnit to a to, zda se z motoru nebo karosérie neozývají podezřelé zvuky, a zda má v pořádku všechny náležitosti, například dezén pneumatik, termín STK atp. S vozem z autopůjčoven takovéto úvahy vypouštíte z hlavy, protože se vás v podstatě vůbec netýkají, a soustředíte se jen na váš program. Pro větší klid při jízdě doporučujeme zajistit pojištění – pro případ, že byste vlastní vinou vozidlo poškodili.